WorldMate Live

WorldMate Live zamanının çoğunu seyahat ile geçiren BB kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği türden bir program. Yazılımı www.worldmatelive.com sitesine üye olarak indirebilirsiniz. Yazılımın deneme sürümünde bazı özellikleri kullanılamıyor. Kurulumun ardından BB menüye program kendi ikonunu yerleştiriyor:

BlackBerry World Mate Live Ana Menü Simgesi

Programı çalıştırdıktan sonra yüklenmesini bekliyoruz ve ardından program menüsü karşımıza geliyor. Burada ilk yapmamız gereken bulunduğumuz şehri seçmek. Bunun için “My Location” yazısının yanındaki şehre gelip iztopu ile tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde şehir listesi açılıyor:

BlackBerry World Mate Live Şehir Seçimi 

Bulunduğumuz şehri yazarak kolayca seçebiliyoruz:

BlackBerry World Mate Live Şehir Seçim Ekranı

Bundan sonra programdaki ilgili tüm ayarlar bulunduğumuz yere göre otomatik olarak yapılıyor.

BlackBerry World Mate Live Ana Menü

Yanında yıldız olan menü öğeleri kayıtlı kullanıcı olmadan kullanamıyoruz.

Menüdeki ilk öğe “My Iteneraries”, yani planladığımız seyahatlerimiz ile ilgili bilgileri görüntüleyebileceğimiz öğe. Bu öğeyi kullanabilmemiz için WorldMate Live sitesine giriş yapmamız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan “Create Itinerary” ile seyahatimizi planlamaya başlıyoruz:

BlackBerry WorldMate Live Gezi Planı Oluşturma

İlk bilgileri girdikten sonra açılan sayfada tüm günlerimizi planlayabileceğimiz, araç kiralama, toplantı, konaklama gibi tüm detayları girebiliyoruz.

BlackBerry WorldMate Live Otel Ekleme

BlackBerry WorldMate Live Toplantı Düzenleme

 wmlive_www_10.jpgwmlive_www_11.jpgwmlive_www_12.jpg

BlackBerry WorldMate Live Araç Kiralama

Detayları girdikten sonra seyahatimizin ana hatları karşımıza çıkıyor:

BlackBerry WorldMate Live Gezi Genel Görünüş

Bu detaylar BB’mizde “My Iteneraries” altında senkronize oluyor ve bu şekilde tüm detayları elimizin altında bulunduruyoruz. Elbette ne kadar fazla detay girebilirsek işimiz o kadar rahat olur. Yukarıdaki örneklerde yaptığımız girişlerden sonra “My Itenerary” bölümüne girdiğimizde karşımıza seyahatimiz çıkıyor:

BlackBerry WorldMate Live Gezi Planı Ana Menü

“Trip to GVA” üzerine gelip iztopu ile tıkladığımızda, aşağıdaki şekilde seyahat ajandamız çıkıyor:

BlackBerry WorldMate Live Gezi Detayları (BB Ekranı)

Bu şekilde WM Live web sayfası üzerinden gireceğimiz tüm detaylar BB’miz ile senkronize oluyor.

İkinci menü öğesi ise saatler.

BlackBerry World Mate Live Saatler

4 adet saati istediğimiz şehire göre seçebiliyoruz. Ben sürekli temasta bulunduğum kişilerin bulundukları şehirlerin saatleri seçtim.

Weather seçeneği ise bulunduğumuz şehirdeki 5 günlük hava tahminini veriyor. Örneğin İstanbul için:

BlackBerry WorldMate Live Hava Durumu

Ücretsiz sürümde kullanabileceğimiz seçeneklerden birisi de kur dönüştürücü. WM Live menüsünde bulabileceğimiz bu kullanışlı araç ile bir para birimini seçtiğimiz iki adet para birimine otomatik olarak dönüştürebiliyoruz. Kur oranları her ne kadar otomatik olarak WM Live programı tarafından güncellense de anlık değişiklikleri görmek için “Update” tuşuna basarak güncelleme yapabilirsiniz.

bbscreen_wmlive_11.png

Ücretsiz olarak kullanabileceğimiz son seçenek ise dünya haritası. “World Map” altında bulunan bu seçenekte dünyada nerede gündüz nerede gece olduğunu görebiliyoruz:

 BlackBerry WorldMate Live Dünya Güneş Durumu

WorldMate Live’ın aynı zamanda Outlook ile kullanımı için de bir eklentisi var. Bu eklenti ile WorldMate Live hesabımız ile senkronize çalışabiliyoruz. Bu eklenti ile bazı kolaylıklar da geliyor; örneğin bir uçuş rezervasyonumuz ok’lenmiş ise konfirmasyon mesajını sağ tıklama ile direkt olarak WorldMate Live hesabımıza aktarabiliyoruz. Değişik araçlar ile yapılan değişiklikler -örneğin Outlook, WM Live web sayfası ve Blackberry’nizden- otomatik olarak Web sayfasında birleştiriliyor.

Kayıtlı kullanıcılar bütün bunlara ek olarak seyahatlerinde uçakların kalkış bilgileri ve olabilecek rötarları telefonlarında görebildikleri gibi aynı zamanda bir seyahat rehberi de telefonlarında kullanabiliyorlar. Müşteri hizmetleri ise sadece kayıtlı kullanıcılar için veriliyor.  

Benim WorldMate Live ile ilgili şahsi fikirlerim şu şekilde: Ben yazılımı ilk Sony Ericsson P910i telefonumda kullanmış ve 10 günlük İtalya turunu planlamıştım. O zamanki WM Live sürümü ile yapılabilecekler çok daha fazlaydı. Örneğin programın bir bölümü seyahat için yanınıza almanız gerekenlerin bir kontrol listesiydi. Buna almanız gereken gömlek sayısından kimliğiniz, pasaportunuz, parfümünüze kadar herşey dahildi. Tamamen bu kontrol listesine bağlı kalarak hiçbir şey unutmadan seyahatime çıkmıştım. Hatta, listede bulunmayan ancak yanınıza almak istediğiniz diğer şeyleri de menüye girebiliyor ve kontrol listesine ekleyebiliyordunuz.

İlave olarak bir “Uluslararası Dönüştürücü” programı da WM Live’ın içindeydi. Örneğin bir yakınınız size ayakkabı ısmarladı ise, bunun İngiliz, Amerikan ve Japon sistemlerinde kaç numaraya denk geldiğini de görebiliyordunuz. Bunun yanında diğer ölçü birimlerinin de olduğunu hesaba katmak gerekiyor.

Ben WM Live’ın bu sürümünde açıkçası yukarıda yazdıklarımın eksikliğini yaşadım. Belki bunlar için ayrı programlar da vardır. Ama tüm seyahat ile ilgili işlemleri içeren birprogramda bu iki modülün olmasını bekliyordum. 

Reklamlar

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: