İstanbul Belediyesi Trafik Hizmetleri (Blackberry’de)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik hizmetlerini fazlasıyla kullanıyorum. Özellikle İBB Ceptrafik uygulaması İstanbul Trafiğine çıkan sürücülerin kesinlikle kullanması gerektiğini düşündüğüm bir uygulama. Ceptrafik programını telefonunuza indirmek için İBB’nin bu sayfasına giderek telefonunuz ile ilgili yönergeleri takip etmeniz gerekiyor.

Programı kurduktan sonra mutlaka İBB’nin sayfasındaki anketi doldurun, yoksa programı kullanırken asap bozucu bir şekilde sizden anket doldurmanızı istiyor ve bunun dışında hiçbir şey yapamıyorsunuz.

Program kurulduktan sonra her açılışında kısa bir bekleme süresi var:

BlackBerry IBB Trafik Açılış

Bundan sonra programın ana menüsü ekranımıza geliyor:

BlackBerry IBB Trafik Ana Menü

Not: Programda “Seç”, “Çık”, “Detay” seçenekleri her ne kadar Çağrı Cevaplama ve Çağrı Bitirme tuşlarına denk gelse de, bu seçeneklerin sol tarafta olanları için Q, sağ tarafta olanları için P tuşları kullanılıyor.

Benim sürekli kullandığım seçenekler ilk iki seçenek. Trafik Kameraları’nı seçtiğimizde karşımıza bir İstanbul haritası geliyor ve buradan istediğimiz trafik kamerasını seçiyoruz:

BlackBerry IBB Trafik Kameraları

Örnek olarak ben yukarıdaki “Boğaziçi Anadolu” kamerasını seçtim. Çok kısa bir süre bekledikten sonra kamera görüntüsü gerçek zamanlı olarak telefonumuza geliyor:

BlackBerry IBB Trafik Kamerası Boğaziçi Anadolu

İstanbul’da 1. köprü trafiğinin rahat olduğu nadir zamanlardan birisini görüyoruz. Gideceğiniz güzergah üzerinde bu şekilde izleme yapmanız mümkün.

Programın ikinci seçeneği olan “Trafik Yoğunluğu”nda İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu yollar kırmızı ile gösteriliyor:

BlackBerry IBB Trafik YoğunluğuKırmızı ile gösterlen bu yollar ile ilgili bir önceki “Trafik Kameraları”na bir daha dönüp bakarak son durum hakkında bilgi alabiliriz.

“Seyahat Süreleri” seçeneği ise ana noktalar arasında “Nereden” ve “Nereye”yi belirledikten sonra bize “En kısa zaman”a veya “En kısa yol”a göre seyahat süresini veriyor (Hepimizin bildiği gibi İstanbul trafiğinde Yol = Hız x Zaman kuralı uygulanabilir olmadığı için “En kısa yol” her zaman “En kısa zaman”da kat edilmiyor).

BlackBerry IBB Trafik Nereden Nereye

BlackBerry IBB Trafik Nereden

BlackBerry IBB Trafik Nereye

BlackBerry IBB Trafik Kriter

Bu seçimleri yaptıktan sonra İBB Ceptrafik programı bize önce görsel olarak yolu harita üzerinde gösteriyor ve daha sonra da ilgili güzergahı yazılı olarak veriyor:

BlackBerry IBB Trafik Güzergah Gösterimi

BlackBerry IBB Trafik Güzergah Anlatım

Umarım bu programı kullanarak İstanbul Trafiğinde harcadığınız zamanı biraz olsun azaltabilirsiniz.

Etiketler:

7 Yanıt to “İstanbul Belediyesi Trafik Hizmetleri (Blackberry’de)”

 1. Memina Says:

  Mrb. Benim sınırsız internet paketim var. Wap sayfalarına falan girince ayrıyeten para yazıyor. Acaba bu programı kullanırsam sınırsız paketime mi dahil olur yoksa para yazar mı acaba ?

 2. Tolga BALCI Says:

  Merhaba. WAP sayfalarına girdiğinizi söylemişsiniz ancak BlackBerry’de ön tanımlı olarak GPRS/EDGE bağlantısı kullanılır. Bu durumda sizin sınırsız aboneliğiniz ile ilgili sanırım servis sağlayıcınız (Turkcell/Vodafone/Avea) ile görüşmeniz gerekiyor; sizin sınırsız anlaşmanızın kapsamını açıkça söylemeliler. Örneğin Turkcell’in BlackBerry ile ilgili Sık Sorulan Sorular altında şu şekilde bir açıklama var:

  “Turkcell-BlackBerry ile aylık ortalama ne kadar GPRS kullanırım?

  Turkcell-BlackBerry cihazından gerçekleştirilen GPRS sıkıştırılmış formattadır ve aylık ortalama kullanım miktarı 2 MB’dir. Sınırsız tarifeyi seçen faturalı aboneler, BlackBerry servisi için abonelik ücreti dışında herhangi bir ücret ödemez. Standart tarifeyi seçen faturalı abonelere, BlackBerry servisi abonelik ücreti içinde 2 MB ücretsiz GPRS kullanımı verilir. Bu 2 MB’lik GPRS kullanımını aşan kısım, faturalı aboneler için KB başına 0,01 YTL’dir. Hazır Kart’lı aboneler 60 KB başına 1 kontörle ücretlendirilir. Hazır Kart’lı abonelerin hattından ayrıca haftada 100 kontör de abonelik bedeli olarak düşülür.”

  (Açıklamaya bu adres altında Sık Sorulanlar’dan ulaşabilirsiniz: http://www.turkcell.com.tr/kurumsal/servisler/mobileposta/BlackBerry?banner=ist_20080219_blackberry)

  Bu sebepten yukarıda da söylediğim gibi servis sağlayıcınız ile görüşerek anlaşmanız hakkında bilgi almanız iyi bir başlangıç olacaktır diye düşünüyorum.

  Sorunuza dönersek, kullanacağınız hizmetler için veri transferi yapacağınızdan para yazma ihtimali var.

 3. aslan Says:

  Merhaba,

  http://tkm.ibb.gov.tr/ceptrafik/uyumluTelefonlar.aspx

  İBBCepTrafik’in test edildiği telefon modelleri ve çözünürlükleri aşağıdaki listede verilmiştir. Bu listenin dışında, Java™ Java destekli diğer ceptelefonlarında da İBBCepTrafik uygulaması çalışabilmektedir.

  Yukarida IBB bu uygulamanin Blackberry de desteklendigini bildirmemisitr. Benim BBerry 9000 Bold um var acaba bu uygulamayi kullanabilir miyim?

  Tesekkurler,

  Aslan Ozcakir

  • Tolga BALCI Says:

   Merhabalar,

   Ben BlackBerry 8800 üzerinde İBB Trafik uygulamasını 2,5 sene sorunsuz olarak kullandım.

   Gönderdiğiniz sayfada uygulamanın Java destekli telefonlarda çalışacağı belirtilmiş. Her ne kadar telefonunuz marka-model olarak listelenmemiş de olsa (BlackBerry işletim sistemi zaten Java tabanlı bir işletim sistemi olduğundan) uygulama telefonunuzda %99,99 çalışacaktır.

   Saygılarımla,
   Tolga BALCI

 4. web geliştirici Says:

  Sitenizi faydalı buluyorum teşekkür ederim

  • Tolga BALCI Says:

   Yayın yapan bir kişi için duyulabilecek bundan güzel bir söz, alınacak daha büyük bir övgü olduğunu sanmıyorum. Çok teşekkür ederim.
   Saygılarımla

 5. doğru web Says:

  İyi bir makale teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: